festiwal-noc-kultury-1206-2024-lublin-stare-miasto

Festiwal Noc Kultury | 1/2.06 2024 | Lublin, Stare Miasto

18. edycja lubelskiej Noc Kultury zbliża się wielkimi krokami. W nocy z soboty na niedzielę, 1/2 czerwca, wszystko może się zdarzyć! Będziemy wspólnie zachwycać się Lublinem jako miastem niezwykle klimatycznym, które na te kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki. Naładujcie aparaty fotograficzne, załóżcie wygodne buty i dajcie się wciągnąć w wir nocokulturowych przeżyć! Hasło tegorocznej edycji Nocy Kultury to „Neurony Miasta”. Program dostępny na stronie: https://nockultury.pl.

O Nocy Kultury

Noc Kultury to kilkaset bezpłatnych wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej Lublina. To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących ulicami miasta w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe! Koncerty, instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty i wiele, wiele innych, wymykających się definicjom. Uczestnicy i uczestniczki mogą przeżyć kumulację doświadczeń i przygód spakowanych w pakiet siedmiu godzin. Tylko od nich zależy, czy to będzie noc szalonych koncertów i spektakli, czy kameralnych spotkań literackich. Noc Kultury, poprzez instalacje w przestrzeni publicznej, zmienia całe ulice nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów. Przed wyjściem koniecznie trzeba naładować baterie w aparacie.

Noc Kultury | 1/2.06 2024 | Lublin, Stare Miasto

Noc Kultury | 1/2.06 2024 | Lublin, Stare Miasto

Noc Kultury ponownie zachwyci mieszkanki i mieszkańców oraz osoby odwiedzające Lublin bogatym programem. Osoby artystyczne od wielu lat zamieniają w tę szczególną noc Śródmieście i Stare Miasto w żywą galerię rożnych form sztuki, prezentując instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty czy koncerty. Szukając inspiracji sięgają do faktów z historii Lublina, reagują na wyzwania współczesności, udowadniając, że kreatywność społeczności Lublina jest nieograniczona i zachwycająca. W tym roku organizatorzy zapraszają nad brzegi przepływającej przez Lublin Bystrzycy, gdzie w sposób eksperymentalny zagoszczą instalacje artystyczne. To zaproszenie sztuki współczesnej do wyjścia w niezwykłe dla niej obszary, a także zaproszenie rzeki do bycia częścią ekosystemu miasta. Lublin starając się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 dąży do zachowania zrównoważonego rozwoju, co przekłada się na lepsze życie nas wszystkich – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Na program Nocy Kultury składają się projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury. W tym roku dużo uwagi zostanie poświęcone nowemu rodzajowi instalacji Mikrohistorie site-specific czyli małym formom sztuki.

 Noc Kultury to święto Lublina i festiwalowy czas radości. Już od 18. lat przygotowując program wydarzenia, dbamy, by był on niezwykle bogaty i dostarczał jak najwięcej niepowtarzalnych wrażeń. Atmosfera nocy na początku czerwca jest idealna, by spacerować po uliczkach i zakątkach miasta. W tym roku szczególnie ważna jest dla nas czuła obserwacja drobiazgów takich jak instalacja Font Henge, autorstwa Marcina Skrzypka, która zmieści się w dłoni czy pełna uroku instalacja Kolektywu Lemoniadki, w formie maleńkich Domków Snów rozsianych w zakamarkach Starego Miasta. Nie zabraknie oczywiście wielkoformatowych realizacji takich jak np. mural, który specjalnie na Noc Kultury zaprojektował Pablo Caviedes, malarz z Ekwadoru czy projekt „Heroiny” Jarosława Koziary, przedstawiający białe maki, które wyrosną z jednej z kamienic przy Rynku. opowiada Joanna Wawiórka Kamieniecka, dyrektorka Nocy Kultury.

 W czasie Nocy Kultury nie może zabraknąć koncertów i pokazów. Podczas czerwcowego wieczoru zaprezentuje się w Lublinie projekt Łona x Konieczny x Krupa. Łona to urodzony w 1982 roku w Szczecinie Adam Zieliński, raper i prawnik, jeden z najlepszych tekściarzy w polskim hip-hopie. Został laureatem nagrody branży hip-hopowej Popkillery jako najlepszy raper ubiegłego roku, był także zwycięzcą Paszportu Czytelników Polityki 2023. Projekt Łona x Konieczny x Krupa za album TAXI otrzymał w tym roku dwa Fryderyki. Na tej samej scenie zaprezentuje się m.in. Mandzik – białoruski artysta hip – hopowy oraz finaliści konkursu dla młodych raperów i raperek. Organizatorzy obiecują, że w line – upie znajdzie się także pierwiastek żeński ale na razie nie zdradzają szczegółów.


To jednak nie koniec muzycznych niespodzianek. Dla osób lubiących nieco spokojniejsze rytmy organizatorzy przygotowali kilka ciekawych propozycji. Za sprawą zespołu Brut Magnifique, na scenie Vetterów (ul. Żmigród 10) będzie można posłuchać Rock and Rolla po francusku. Publiczność, która gustuje w ludowych rytmach z pewnością poczuje satysfakcje będąc na koncercie Zespołu Muzyki Folklorystycznej „Lubelacy. Dla wszystkich fanów i fanek jazzu zostanie zorganizowany wyjątkowy muzyczny spektakl pt. „Jazz nocą”, podczas którego doświadczenie profesjonalistów oraz młodzieńcza energia połączą się w spójną całość i zaskoczą publiczność swoim brzmieniem.

Od osiemnastu lat Lublin stanowi niezwykłą przestrzeń inspiracji dla artystów i artystek. Miasto pełne historii i tradycji, odgrywa znaczącą rolę, stając się zarówno tematem, jak i tłem dla wielu instalacji artystycznych. Przenikające się ulice, zabytkowe kamienice i tajemnicze zaułki stają się płótnem dla wyobraźni, co sprawia, że Noc Kultury w Lublinie jest niezapomnianym doświadczeniem zarówno dla mieszkańców i mieszkanek, jak i osób z zewnątrz. Jak co roku wydarzenie obfituje w liczne instalacje nawiązujące do historii miasta. Nie inaczej będzie w czerwcu.

Na Grodzkiej 7 będzie można obejrzeć „Zjawy” czyli plakaty inspirowane lubelskimi legendami. W tym samym miejscu zawiśnie niespotykana mapa Lublina, wykonana z nitek i tekstyliów. Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych zaprosi publiczność na wystawę „Lublin w malarstwie”, podczas której będzie można podziwiać obrazy, ukazujące uroki dawnego i współczesnego miasta oraz piękno architektury. Na ulicy Złotej 3, artystka Inna Berezka rozsieje fragmenty filcowej mozaiki ukrywając ubytki zabytkowej kamienicy. Serdecznie zapraszamy Państwa także do odwiedzenia gabinetu Kazimierza Kwiatkowskiego – architekta i konserwatora zabytków.
W naszym mieście mało kto kojarzy jego postać, natomiast Wietnamie stoją jego pomniki i jest postacią znaną i podziwianą. Kwiatkowski uratował przed zniszczeniem Hoi An – jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Indochinach oraz świątynie My Son. Podczas tegorocznej Nocy Kultury, dzięki uprzejmości syna tego wielkiego architekta zaprezentujemy jego zapiski, listy i wybrane zdjęcia. –
opowiada Marzena Bielecka, dyrektorka programowa Nocy Kultury.

W tym roku, do portfolio Warsztatów Kultury w Lublinie dołączy zupełnie nowe wydarzenie, które również powiązane jest z tożsamością i geografią miasta. W malowniczej okolicy rzeki Bystrzycy, wzdłuż trasy widokowej obejmującej panoramę Starego Miasta zaprezentowane zostaną instalacje artystyczne z obszaru sztuki współczesnej. Festiwal Sztuki Nad Rzeką połączy wysoką jakość artystyczną, eksperyment i ekologiczne podejście. Otwarcie wystawy z oprowadzaniem odbędzie się 1 czerwca 2024 r., podczas Nocy Kultury o godzinie 19.00. Start na Moście im. Mariana Lutosławskiego (Most Kultury) w Lublinie.

Podczas festiwalu publiczność zobaczy 8 instalacji/obiektów/interwencji artystycznych, które powstaną z myślą o konkretnych punktach nad rzeką. Sztuka współczesna często nastwiona jest na eksperyment i poszukiwania formalne. Prace, które powstaną będą różnorodne i wykonane zaskakującymi materiałami. Na festiwalu pojawią się większe i mniejsze realizacje ze stali, kolorowego płótna, gliny czy dosyć niekonwencjonalnych glonów morskich i sierści psa. Podobnie z tematami prac niektóre z nich odniosą się bezpośrednio do miejsca, w którym są prezentowane, inne wyjdą ze swoją wymową szerzej w kontekst społeczny. – opowiada Magdalena Linkowska, koordynatorka Festiwalu Sztuki Nad Rzeką.

Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zaprosili 9 artystek/artystów z Polski oraz jedną z Ukrainy.

Zdradzili już nazwiska pierwszych z nich tj. Alicji Bielawskiej i Ingi Levi. Do ich grona dołączają dziś Marta Krześlak oraz Aleksandra Liput. Wkrótce pojawią się kolejne ogłoszenia. Festiwal Sztuki Nad Rzeką wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

VOD

Informacje kulturalne, 31.12.2023

Informacje kulturalne, 30.12.2023


FACEBOOK / / INSTAGRAM / YOUTUBE